| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.2616 mm |
| Width | 4.826 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 15.748 mm |
| Packaging | Tube |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 4.535924 g |
| Dropout Voltage | 2.1 V |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 37 V |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Accuracy | 4 % |
| Max Output Current | 500 mA |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 4 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Load Regulation | 1.5 %/V |
| Line Regulation | 0.07 %/V |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$0.74131
Ext.Price$0.74131
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.74131 | $0.74131 |
| 10 | $0.60336 | $6.03360 |
| 25 | $0.55522 | $13.88050 |
| 50 | $0.51092 | $25.54600 |
| 100 | $0.47016 | $47.01600 |
| 300 | $0.44892 | $134.67600 |
| 500 | $0.42864 | $214.32000 |
| 1000 | $0.40643 | $406.43000 |
